ActiveX Ayarları

ActiveX denetimleri, web sitelerinin video ve oyunlar gibi içerikler sunmasını sağlayan küçük uygulamalardır. Bunlar ayrıca web’de gezindiğinizde araç çubukları ve fiyat bantları gibi içeriklerle etkileşim kurmanıza imkan tanır. Ancak, bu uygulamalar bazen hatalı çalışabilir veya size istemediğiniz içerikleri sağlayabilir. Bazı durumlarda bu uygulamalar bilgisayarınızdan bilgi toplamak, bilgisayarınızdaki bilgilere zarar vermek, izniniz olmadan bilgisayarınıza yazılım yüklemek veya bir başkasının uzaktan bilgisayarınızı denetlemesine izin vermek için de kullanılabilir.

ActiveX Filtreleme

Internet Explorer’daki ActiveX Filtreleme, sitelerin bu uygulamaları yüklemesini ve kullanmasını engeller. Böylece gözatma sırasında daha güvende olursunuz ve belirli sitelerin performansı etkilenebilir. Örneğin, ActiveX Filtreleme açık olduğunda videolar, oyunlar ve diğer interaktif içerikler çalışmayabilir.  

Internet Explorer’da ActiveX ayarlarını yapma

Internet Explorer güvenlik nedenlerinden ötürü ActiveX denetimlerini indirecek veya çalıştıracak biçimde ayarlanmamış olabilir. Bazı gelişmiş güvenlik ayarlarının değiştirilmesi, denetimi indirmenize, yüklemenize veya çalıştırmanıza imkan tanır, ancak bilgisayarınız güvenlik tehditlerine daha açık hale gelebilir. Bilgisayarınızdaki risk düzeyini artıracağınızdan emin değilseniz gelişmiş ActiveX ayarlarını değiştirmeyin.  

ActiveX ayarlarını değiştirmek için

 1. Internet Explorer ‘da Araçlar düğmesini seçin  ve Internet seçenekleri‘ni seçin.
 1. Güvenlik sekmesinde Özel düzey‘i seçin ve ActiveX denetimleri ve eklentilerialtında aşağıdakilerden birini yapın:

  Etkinleştir‘ı seçerek ActiveX denetimleri için otomatik sormaya izin verin.

  Etkinleştir‘ı seçerek Internet Explorer ‘ın Dış medya yürütücüsü kullanmayan bir Web sayfasında video ve animasyon görüntülemesine izin verin.

  Internet Explorer ‘ın etkin ActiveX denetimlerini kullanmasına izin ver seçeneği, Etkinleştir‘i seçerek veya her durumda bildirilmesini istiyorsanız sor ‘u seçin.

  Etkinleştir‘ı seçerek Internet Explorer ‘ın ActiveX denetimlerini ve eklentilerini çalıştırmasına izin verin veya her defasında bildirilmesini istiyorsanız sor ‘u seçin.

  Internet Explorer ‘ın komut dosyası oluşturma için güvenli olarak Işaretlenmiş ActiveX denetimlerine izin ver seçeneğiPrompt

  Güvenlik ayarları: Internet Explorer'daki ActiveX denetimleri
 2. Tamam‘ı seçin ve yeniden Tamam ‘ı seçin.

Not: ActiveX ayarlarını değiştiremiyorsanız izniniz olmayabilir ve sistem yöneticinize danışmanız gerekir.

Anahtar kelimeler;

Xmeye activex ayaları, activex izinleri, activex nedir