Poe Güvenlik Kamerası Bağlantısı

Poe(Power Over Ethernet); kablo karışmasının önüne geçer daha temiz ve düzenli bir projeye imkan verir. En basit tanımı ile poe teknolojisi cat kablo üzerinden hem enerji hem de data transferini sağlar. İp güvenlik kamera sistemleri , İp telefonlar , access point gibi network birimlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

İp Güvenlik kamerası sisteminizin poe olması için poe desteğine sahip kamera ve poe nvr yada switch e ihtiyacınız olacaktır. Poe nvra sahip iseniz kameralarınız ile nvr arasındaki cat6 kablo bağlantısı kurmanız yeterli olacaktır. cat6 ucları standar t568a yada t568b olabilir bu kısımda herhangi bir fark yoktur. burada dikkat edilmesi gereken kısım kablonun mümkün ise kaliteli bir kablo olmasıdır cat6 23avg uygun olur düşük kaliteli kablolar ısıma gevşeme gibi sorunlar doğurabilir.

Nvr ile kamera bağlantısı sağlandıktan sonra nvr otomatik olarak kameralarını tanır cok basit bir işlemdir.

Poe switch sahibi iseniz kameralarınızı cat6 kablo ile poe switch e bağlanmanız gerekiyor nvr ise poe switch uplink portuna yada modeme bağlanarak swich kameralar aynı ağda buluşturulur daha sornasında ise kayıt cihazından kamera araması yapılarak kameralar eklenir.

Poe Nvr kullanıyor ve bağlantıları yaptıktan sonra kameralara ulaşamıyorsanız nvrınızın ip ayarlarını yapmanız gerekebilir. Kayıt cihazı anamenüsünden araçlar yada ayarlar ekranı üzerinden ağ ayarlarını kontrol ediniz.

Poe nvr modeli ile poe kameraların aynı poe yapılanmasına sahip olmaması durumunda çalışmaya bilir. poe sistemlerde farklı kablolardan enerji akışı olabilir poe türlerini aşağıdaki görselden inceleye bilirsiniz.

Poe swich yada nvr sahibi iseniz ama kameranız poe değil ise poe injektör kablo ile kameranızı kullanabilirsniz.

poe injektör kablo ile cat kablodan gelen data ve güç ayrılarak kameranın güç girişi ile data girişine bağlanır son derece basittir.